Fermentering & syltning

Fermenteing og syltning 2025

Fermentering og syltning har været anvendt siden vi mennesker begyndte at dyrke jorden og skulle gemme fødevarer til de trange tider i vinterhalvåret.
Men ud over den konserverede virkning har særligt fermenterede fødevarer en gavnlig indvirkning på vores fordøjelsessystem.
Fermentering sker, når vi tæmmer de naturlige mælkesyrebakterier der er alle steder og skaber en naturlig gæringsproces, der både for længer holdbarhed og udvikler smag. Blandt de mest kendte fermenteringer er den Koreanske Kimchi og Sauerkraut fra de tysktalende lande, som oftest er baseret på kål og en lang fermenteringsperiode på op til flere måneder.

På kurset vil vi prøve forskellige fermenterings- og syltemetoder, men da fermentering tager tid, vil vi forberede mest muligt sammen og du vil få de øvrige dele af fremgangsmåden med hjem til at færdiggøre fermenteringen.

Vi skal bl.a. prøve at lave kimchi, non-alkohol boble vand og japansk sirup.
Vi slutter af med at lave et lille måltid, hvor nogle af vores hjemmelavede produkter vil indgå, til inspiration til deres anvendelse.

Husk at medbringe rene sylteglas og til at hjembringe fermenterings- og syltesager.

Undervisningssted

Sct. Jørgens Skole
Manøvej 14
4700 Næstved
Køkkenet

Praktisk information

Hold nr:
125223
Første møde:
29.03.25 kl. 10:00
Mødegange:
1
Lektioner:
5

Pris

Almen
DKK 395,00
Efterlønsmodtager med bopæl i Næstved kommune
DKK 345,00
Pensionist med bopæl i Næstved kommune
DKK 345,00
Arbejdsledig med bopæl i Næstved kommune
DKK 345,00
  • Lørdag 29.03.25 kl. 10:00 - 14:00

    Sted: Sct. Jørgens Skole
    Manøvej 14

    Lokale: Køkkenet

Profile Avatar Placeholder Large

Charlotte Juhl Sørensen